Skip to main content

WebAilesi W

Simo Hayha kimdir? (Beyaz Ölüm)

Konu

Star #1
Kendisi Sovyetler birliği ve Finlandiya arasında geçen Kış Savaşında 705 kişi öldürmüştür ve dünyanın en iyi keskin nişancılarından biri olarak kabul edilir.
[Resim: 3633301701_dab513f915.jpg]

Häyhä'nın kış savaşındaki lakabı Beyaz Ölüm'dür.Çünkü beyaz kamuflajı yüzünden karda görülmesi bir hayli zordu.Ve kendisi zor kış şartlarına karşı çok iyi uyum sağlıyordu. Ruslar kendi keskin nişancılarını bu ünlü nişancıyı öldürmek için görevlendirdi fakat Häyhä hepsini öldürdü. Häyhä tüfeğiyle 505 kişiyi,yarı otomatik tüfeği Suomi ile 200 kişiyi öldürdü. (Ben şahsen oyunlarda bile bu kadar adam öldürmemişimdir) Toplamda 705 kişiyi öldürmüştü.Ve bu sayıya 100 günden daha az bir sürede ulaşmıştır.

Häyhä’ya karşı gönderilen herkes öldürüldüğünden, artık kimse bulunduğu yere gitmek istemiyordu. Bu yüzden Ruslar, bir uçakla tüm bölgeyi bombaladı. Bombaladıkları yer doğruydu ama sadece Häyhä'nın paltosu bir şarapnel parçası yüzünden yırtıldı. ‘Beyaz Ölüm’ halen yaşıyordu. 

[Resim: SIMO_HAYHA_1940.JPG]

6 Mart 1940’ta bir Rus askeri tarafından çenesinin altından vuruldu.Fakat mermi sadece yüzünün altını parçaladı ve hayatta kaldı.Kendine geldiği gün olan 13 Mart'ta Finlandiya Sovyetler ile barış antlaşması imzaladı.Bu olaydan sonra aldığı yaralar yüzünden öldüğü söylentisi yayıldı.Helsinki'de uzun ameliyatlar ve tedaviler geçirdi.Savaştan kısa bir süre sonra Häyhä,Mareşal Carl Gustaf Emil Mannerheim tarafından Onbaşı ve ardından da Asteğmen rütbesine terfi ettirilmiştir. Daha öncesinde Finlandiya Askeri tarihinde hiç kimse bu kadar hızlı bir şekilde terfi almamıştır.


Kendisine öldürdüğü kişiler için pişman olup olmadığı sorulduğunda.Cevap olarak " Ben sadece görevimi yerine getirdim ve bana yapmam için söylenenleri." demiştir.


[Resim: 5603ea6e9dd7cc1b008bccbf-750-581.jpg]
- WebAilesi.COM -
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Star Atilla Kimdir ? NightmaRe 0 8 01-10-2019, Saat: 17:16
Son Yorum: NightmaRe
Task