Skip to main content

WebAilesi W

Anakart Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Konu

Rainbow #1
ANAKART NEDİR?

Ana kart, bir bilgisayarın sahip olduğu tüm donanımları üzerinde bulunduran ve bilgisayarın beyni olarak görülen elektronik bir devredir. Sert bir plastikten üretilir ve çoğu kartların rengi yeşildir. Ayrıca ana kartların üzerinde bakır yollar da bulunmaktadır.

Bir bilgisayarın özelliklerini belirleyen en önemli şey ana karttır. Intel, Dell ve Asus gibi firmalar dünyanın önde gelen ana kart üreticileri arasında yer almaktadır. Ana kartların üzerlerinde bulunan bazı ve en önemli bileşenler şunlardır: Rastgele Erişim Belleği (RAM), mikro işlemci yuvası, genişletme yuvaları, veri yolları, BIOS, kontrol devreleri, sistem saati…

Ne İşe Yarar?

Ana kartların asıl görevi diğer bilgisayar donanımları arasında ki veri dolaşımlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmektir. Yani diğer donanımların birbirleri arasında ki iletişimi denetler ve uyumlu çalışmalarını sağlar. Ana kartlar bilgisayarların beyni olarak tanımlanır ve ana kartın beyni ise üstünde ki Yonga setidir.

Verilerin taşınma işlemini gerçekleştiren yol Yonga setine bağlıdır. Yani Yonga seti tüm birimlerin birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Bundan dolayı Yonga setlerine bazen trafik polisi denmektedir. Yonga setlerinin bir diğer önemli görevlerinden birisi de bilgisayarı hızlandırmaktır. Yonga setleri bilgisayarın hızlarını etkileyen birçok unsura sahiptir.

Şu an dünya üzerinde en çok tanınan Yonga seti markaları şunlardır: INTEL, AMD, SIS, ALI ve VIA’dır. Son olarak bilgisayarına Ram vb. parça almak isteyen kişiler ana kartları ile uyumlu bir model almalıdır çünkü uyumsuzluk sorunu yüzünden parça çalışmaz ya da düşük performans gösterir.
- WebAilesi.COM -
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Rainbow SSD Nedir ? Ne İşe Yarar ? NightmaRe 0 18 01-11-2019, Saat: 19:08
Son Yorum: NightmaRe
Rainbow Güç Kaynağı Nedir ? Ne İşe Yarar ? NightmaRe 0 19 01-11-2019, Saat: 19:06
Son Yorum: NightmaRe
Rainbow Ekran Kartı Nedir ? Ne İşe Yarar ? NightmaRe 0 24 01-11-2019, Saat: 19:04
Son Yorum: NightmaRe
Rainbow Ram Nedir ? Ne İşe Yarar ? NightmaRe 0 27 01-11-2019, Saat: 19:02
Son Yorum: NightmaRe
Rainbow İşlemci Nedir ? Ne İşe Yarar ? NightmaRe 0 22 01-11-2019, Saat: 18:59
Son Yorum: NightmaRe
Task